btnmenu

موقعیت آشپزخانه در خانه

 مقالات ,      جمعه ۰۹ خرد ۱۳۹۹ ,      بدون دیدگاه

آشپزخانه باید شمالی جنوبی یا شمالی غربی باشد زیرا دارای هوای گرم است و باید در جبهه ی هوای سرد خانه باشد اگر این امکان وجود نداشته باشد باید به وسیله ی بالکن یا ایوان به فضای باز وصل شود همچنین آشپزخانه بایذ به فضای بازی بچه ها و ایوان ورودی دید داشته باشد بنابراین بهتر است که آشپزخانه در نزدیکی در ورودی یا پارکینگ طراحی شود. همچنین آشپزخانه باید باید بر اتاق غذاخوری و پذیراییی نزدیک باشد.

مثلث کار در آشپززخانه:همانطور که می دانید آشپزخانه عمدتا محل کار در خانه به حساب می آیدو یک خانم خانه دار بیشتر زمان خود را در این قسمت از منزل می گذراند. از این رو چیزی که در طراحی آشپزخانه اهمیت دارد وجود تناسباتی است که باعث شود شخص خانه دار در زمان کار مسافت کمتری را در آشپزخانه طی کند به همین منظور در آشپزخانه وسایل اصلی شامل سینک ظرفشویی -یخچال و اجاق گاز  در یک مثلث قرار می گیرد که در استانداردهای معماری محیط این مثلث باید بین عدد ۴مترو ۸۰ سانتی متر و ۶ متر باشد.

محل قرارگیری وسایل آشپزخانه:

فضای بین وسیله های اصلی آشپزخانه (سینک ظرفشویی- اجاق گاز و یخچال) معمولا با کابینت پر می شود و برای ایجاد فضای بیشتر برای ذخیره موادغذایی و……است. عمق این کابینت ها روی زمین ۶۰ سانتیمتر و در کابینت هوایی ۳۵ سانتیمتر است زیرا کابینت های هوایی میزان وزنی که تحمل می کند کمتر است و همچنین کابینت هوایی باید در ارتفاعی که دست انسان می رسد قرار گیرد که ارتفاعی در حدود ۲ متر می باشد. در آشپزخانه هایی که دو ردیف کابینت داریم فاصله ی این دو ردیف باید حداقل ۱/۲ متر باشد.

از آنجایی که شخص خانه دار مدت زمان زیادی را در مقابل سینک ظرفشویی صرف می کند بهتر است که در مقابل سینک پنجره ای رو به فضای باز داشته باشیم. این کار باعث جریان هوا به داخل آشپزخانه شده و رطوبت اطراف سینک دوقلو با سطح آبکشی ۱۵۰ سانتیمتر است و بهترین ارتفاع برای سینک و گاز بین ۸۵ تا ۹۲ سانتیمتر است.

اجاق گاز که به منظور پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد باید در دو طرف خود کابینت کافی داشته باشد و همچنین باید دارای تهویه ای مناسب باشد که این تهویه به وسیله ی هود انجام می شود.

برعکس سینک ظرفشویی گاز نباید در مجاورت فضای باز و پنجره باشد چون موجب خاموشی شعله و در نهایت آتش سوزیی می شود. پهنای استاندارد گاز ۶۰سانتیمتر است.

یخچال و فریزر چون وسیله ای است که همه ی افراد خانواده از آن استفاده می کنند ترجیحا در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار می گیرد در این رابطه به فضای لازم برای باز کردن در آنها باید توجه کرد.

پهنای یخچال استاندارد ۶۰ سانتیمتر است.

انواع آشپزخانه:

آشپزخانه ساده و خطی – آشپزخانه با دو ردیف کابینت – آشپزخانه ال  شکل – آشپزخانه یو شکل – آشپزخانه جزیره

آشپزخانه ساده و خطی: در طراحی این مدل آشپزخانه سینک و گاز و یخچال در یک سمت قرار می گیرد و مثلث کار تشکیل نمی شود. از معایب این مدل آشپزخانه نداشتن فضای زیاد پیشخوان است به خاطر قرار گرفتن تمام وسایل در یک سمت و از مزایای آن فضای بسیار زیادی از آشپزخانه به صورت مربع یا مسطتیل در جلوی کابینت ها خالی است برای قرار گرفتن میز غذاخوری.

آشپزخانه با دو ردیف کاببیینت:

در این مدل آشپزخانه دو ردیف کابینت با یک فضای خالی ما بین طراحی می شود که مزیت این مدل داشتن تعداد کابینت هایی بیشتر و عیب آن فاصله بین این دو ردیف بوده که باید به گونه ای باشد که درب هر دو ردیف به راحتی قابل باز شدن باشد.

آشپزخانه ال شکل:

در این مدل آشپزخانه از یک طرف به فضایی مانند نشیمن باز نموده و آشپزخانه در گوشه ای از خانه طراحی می گردد. می توان میز غذاخوری را در آن فضا قرار داد.

آشپزخانه یو شکل:

در این آشپزخانه اجزای اصلی بر روی ردیف یو شکل قرار دارد که در این مدل یک فضای پیشخوان نسبتا وسییعی داریم که می توانیم به عنوان فضای غذاخوری از آن استفاده کنیم تنها اشکال این مورد محدود شدن مسیر رفت و آمد  از یک طرف است. حد فاصل بین دو طرف یو باید ۱۰ متر باشد.

آشپزخانه جزیره ای:

این مدل ترکیبی است از مدلهای یو و ال شکل که عمدتا مشاهده می شود که گاز یا سینک یا پیشخوان در وسط آشپزخانه به طور ثابت قرار می گیرد. اما توجه به این نکته ضروری است که قرار گرفتن گاز برروی جزیره کار اشتباهی بوده که امروزه توسط طراحان زیادی اجرا شده و به چشم می خورد اما علم طراحی بر این عقیده است که تنها سینک برروی جزیره قابل قرارگیری می باشد.

کمد دیواری:

اندازه های استاندارد کمد لباس به شرح زیر است:

۱)ارتفاع کمد لباس معمولا ۱۸۰ سانتیمتر

۲)عرض کمد لباس معمولا ۶۰ سانتیمتر

۳)عمق کمد لباس معمولا ۶۰ سانتیمتر

به دلیل عدم وجود فضای کافی در منازل گرایش مردم به سمت انواع کمد های ایستاده و دیواری زیاد شده و نگاه طراحان هم به جای جای فضاهای خالیی در منازل دقیق تر گردیده است.

انواع کمد های دیواری موجود:کمد دیواری های لولایی – کمد دیواری های ریلی – کمد دیواری با درب مگنتی و ….

با ابتکار و خلاقیت طراحان شما قادر خواهید بود که برای کلیه ی لباس ها- کفش ها- ساعت و کمربند و ……

فضای مشخصی را تعریف کنید و فضای کاملا مفیدی را در جایی که به طور عادی مورد استفاده قرار نمی گیرد ایجاد نماییم.

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *